Kniha mého srdce

Česká televize připravila ve spolupráci s Českým rozhlasem, Svazem českých knihkupců a nakladatelů  a s knihovnami ČR pořad „Kniha mého srdce“ (KMS), jehož cílem je nalézt nejoblíbenější knihu obyvatel České republiky. Jedná se o formát pořadu, který uvedla v roce 2003 britská BBC pod názvem „The Big Read“ (www.bbc.co.uk/bigread). Od dubna do října 2009 se uskutečňuje rozsáhlý cyklus televizních a rozhlasových pořadů, které provází hlasování veřejnosti o nejoblíbenější knihu. V pořadech vystupuje řada známých herců, autorů, politiků, zpěváků a dalších osobností, které vyjadřují svůj vztah k četbě i milovaným knihám. Cílem celé akce  není pouze hledání nejoblíbenější knihy, ale především široce pojatá popularizace četby, literatury, vydávání knih a také činnosti knihoven. V roce 2004 organizoval SKIP podobné celostátní hlasování pod názvem „Moje kniha“ (www.mojekniha.cz). Knihovny bez podpory největších médií získaly tehdy více než 93 000 hlasů.

Hlasování o nejoblíbenější knihu probíhá ve třech základních vlnách:

1.      HLASOVÁNÍ – od 4. do 19. dubna – úvodní nominační hlasování, kdy každý mohl dát hlas pro svou nejoblíbenější knihu. Hlasovalo se pomocí webového formuláře (www.knihasrdce.cz) a hlasovacích kuponů. Hlasovací období bylo velmi krátké, proto se v zásadě preferovalo hlasování pomocí webového formuláře. Čtenář mohl hlasovat na počítači v knihovně, v zaměstnání, doma... Pro ty, kdo odmítli elektronické hlasování, se použily hlasovací lístky. Vyplněné je mohli odeslat poštou přímo do ČT, nebo odevzdat v knihovně.

2.      HLASOVÁNÍ – květen - hlasování bylo zúženo na volbu z TOP 100 nejoblíbenějších knih, které byly vybrány z úvodního, nominačního kola. Toto hlasování proběhlo podobně jako v 1. kole.

3.      HLASOVÁNÍ – červen až říjen - celonárodní anketa o nejoblíbenější knihu českých čtenářů vstoupila do závěrečného 3. kola. Zde je 12 vítězných knih, kterým jste mohli dát svůj hlas:
1. Alchymista - Paulo Coelho

2. Babička - Božena Němcová

3. Co život dal a vzal - Betty MacDonaldová

4. Děti z Bullerbynu - Astrid Lindgrenová

5. Egypťan Sinuhet - Mika Waltari

6. Harry Potter - Joan Kathleen Rowlingová

7. Malý princ - Antoine de Saint-Exupéry

8. Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války – Jaroslav Hašek

9. Pán prstenů - John Ronald Reuel Tolkien

10. Rychlé šípy - Jaroslav Foglar

11. Saturnin - Zdeněk Jirotka

12. Stmívání - Stephenie Meyer

KMS vyvrcholila 17. 10. 2010 závěrečným televizním pořadem, kdy byly vyhlášeny výsledky. Nejoblíbenější knihou se stal Saturnin Zdeňka Jirotky.

Poř. Název Hlasů
1. Saturnin 38 430